BASIS

Basis-konvektorn är en effektiv, robust och prisvärd värmelösning för främst offentliga lokaler som kontor, butiker, entréer etc. Den är uppbyggd av ett vattenbatteri med kopparrör och aluminiumlameller omgivet av ett plåthölje med slät yta, lackerad som standard i vit RAL9016, men
kan beställas i valfri RAL kulör mot pristillägg.

Beskrivning

Basis finns i följande utföranden:
KKN – Utan ventil för anslutning åt sidan G½” c/c 50mm.
KKV -Med integrerad ventil och för anslutning nedåt G½” c/c 50mm.
5 djupmått: 100, 130, 160, 210 och 260mm
3 höjder: 100, 150 och 250mm
I längder från 600-1000mm med steg om 100mm
I längder från 1200-3000 med steg om 200mm
Valfri RAL kulör mot tillägg

TypHÖJDDJUPEFFEKTEFFEKTVATTENNETTO
KKN= Utan ventil75/65/2055/45/20INNEHÅLLVIKT
KKV= Med ventilmmmmWATTWATTlKg
KKN/KKV10-101001005022420.25.1
KKN/KKV10-151501005912850.26.5
KKN/KKV10-252501008253920.39.4
KKN/KKV13-101001306433090.25.7
KKN/KKV13-151501307403550.37.3
KKN/KKV13-2525013010504990.610.7
KKN/KKV16-101001607293490.36.6
KKN/KKV16-151501609724630.68.5
KKN/KKV16-2525016012766080.611.5
KKN/KKV21-1010021011065280.68
KKN/KKV21-1515021014046580.910.1
KKN/KKV21-2525021017948351.113.8
KKN/KKV26-1010026013156340.99.6
KKN/KKV26-1515026017758241.111.8
KKN/KKV26-25250260221010241.115.4
Art.kodRSKArtikelFör djupBeskrivning
ZB0086 00016715443Golvkonsol100 mmBred
ZB0086 00026715444Golvkonsol130 mmBred
ZB0086 00036715445Golvkonsol160 mmBred
ZB0086 00046715446Golvkonsol210 mmBred
ZB0086 00056715447Golvkonsol260 mmBred
ZB0087 00016715448Golvkonsol100 mmSmal
ZB0087 00026715449Golvkonsol130 mmSmal
ZB0087 00036715450Golvkonsol160 mmSmal
ZB0087 00046715451Golvkonsol210 mmSmal
ZB0087 00056715452Golvkonsol260 mmSmal med dubbla ben
ZB0088 00016715453Väggkonsol100 mm
ZB0088 00026715454Väggkonsol130 mm
ZB0088 00036715455Väggkonsol160 mm
ZB0088 00046715456Väggkonsol210 mm
ZB0088 00056715457Väggkonsol260 mm
ZB0002900016715442Täckrosett Alla(för ZB0086 & ZB0088)
51901066714964Excenter ½”Alla
ZT00090001 6715458Luftnippel G8 Alla
ZV000100026715459TermostatAlla