LVEV äldre modell -2016

Utgående produkt

LVEV är en vattenvärmd luftvärmare för takmontage som suger in luften från sidorna och blåser ut rakt nedåt, på så sätt stjäl den väldigt lite av takhöjden. Den är avsedd för uppvärmning i industri, butikslokaler och entréer. Lämplig monteringshöjd från 3m höjd.

byggvarubedomningen_rekommenderas
sundahus_b

Beskrivning

Hölje av prelackad plåt (NSC0502B) med svart utblåsningsgaller. Värmebatteriet är av koppar/aluminium för värmevatten max 100°C, tryckklass PN6 och ansluts med klämringskopplingar. En luftriktare som ökar kastlängden 80% ingår och ett takpendelfäste som underlättar monteringen finns som tillbehör (TPF8). Miljöklass C2 i grundutförande.

Installation och reglering

På ovansidan av LVEV finns 4 infästningar för 8 mm gängad stång. Som tillbehör finns ett takpendelfäste (TPF8) som underlättar monteringen och ger upp till 1000 mm nedhängning. Luftriktaren ökar kastlängden med ca 80% och används vid hög monteringshöjd. Stosen ökar bygghöjden med 100 mm.

Fläktmotorerna ansluts 230V/1 max 10A och är i IP-klass 54/44 beroende på storlek. Samtliga storlekar, med 2 varvtal men kan även regleras med 5-stegstrafo. Alla motorer har inbyggt överhettningsskydd i serie med lindningen. Anläggningen kan enkelt kompletteras med termostat (TER-P, SR101). Alternativt kan  modulerande DELTA-reglering användas. Välj ventil efter aggregatets storlek och flöde.

Relaterade Produkter

Art. kod

RSK-nr

Anslutning (DN)

Märkström (A)

Dim. LxBxH (mm)***

Vikt (kg)

LVEV326726587150,54830x670x270/33521
LVEV426726588150,931030x670x280/34522
LVEV526726589251,181230x770X350/41547
*) Höjd med luftriktare

Art. kod

Steg

Effekt kW *

Effekt kW **

Luftmängd m³/h (A)

Ljudnivå dB(A) ***

Ljudeffekt dB(A)

Reglerkondensator uF

LVEV3238,46,915905370
LVEV3226,65,5108042598
LVEV3215,64,680536537
LVEV42312,910,726306279
LVEV42210,48,71820526916
LVEV4219,37,71500466314
LVEV52320,416,938005673
LVEV52217,014,12800506717,5
LVEV52115,212,62360446115
Samtliga modeller är lagerförda
*) Effekt vid 60/40/15°C
**) Effekt vid 60/40/20°C
***) Ljudnivå vid 200m² Sabine och 5 m avstånd

TILLBEHÖR

Art. kod

RSK-nr

2 vägs ventil DN15 NC och ställdon 230V
FVV15.26728321
2 vägs ventil DN20 NC och ställdon 230V
FVV20.26727593
Reglerpanel 0-1
HV16728327
Rumstermostat med invändigt vred IP54
SR101I6727477
Rumstermostat med utvändigt vred IP54
SR101U6727478
Rumstermostat IP20
TER-P6731279
Takpendelfäste 1m
TPF86726404
5-stegstrafo 1,0A
VR0,86729995
5-stegstrafo 2,2A
VR2,26729996
Styralternativ ModBUS

BESKRIVNING

Art. kod

RSK

Reglerenhet med display ModBUS
LVR222A6750135
5-stegs trafo 7,5A
VRSTVS1-756750110
Trafo 40VA
T406750129
Ventil 2-vägs DN15 Kv.1,8
VV20.26750079
Ventilställdon 24V, för VV15.2
VSDNCM30246750084