BASIS

Basis-konvektorn är en effektiv, robust och prisvärd värmelösning för främst offentliga lokaler som kontor, butiker, entréer etc. Den är uppbyggd av ett vattenbatteri med kopparrör och aluminiumlameller omgivet av ett plåthölje med slät yta, lackerad som standard i vit RAL9016, men
kan beställas i valfri RAL kulör mot pristillägg.

Beskrivning

Basis finns i följande utföranden:
KKN – Utan ventil för anslutning åt sidan G½” c/c 50mm.
KKV -Med integrerad ventil och för anslutning nedåt G½” c/c 50mm.
5 djupmått: 100, 130, 160, 210 och 260mm
3 höjder: 100, 150 och 250mm
I längder från 600-1000mm med steg om 100mm
I längder från 1200-3000 med steg om 200mm
Valfri RAL kulör mot tillägg

TypHÖJDDJUPEFFEKTEFFEKTVATTENNETTO
KKN= Utan ventil75/65/2055/45/20INNEHÅLLVIKT
KKV= Med ventilmmmmWATTWATTlKg
KKN/KKV10-101001005022420.25.1
KKN/KKV10-151501005912850.26.5
KKN/KKV10-252501008253920.39.4
KKN/KKV13-101001306433090.25.7
KKN/KKV13-151501307403550.37.3
KKN/KKV13-2525013010504990.610.7
KKN/KKV16-101001607293490.36.6
KKN/KKV16-151501609724630.68.5
KKN/KKV16-2525016012766080.611.5
KKN/KKV21-1010021011065280.68
KKN/KKV21-1515021014046580.910.1
KKN/KKV21-2525021017948351.113.8
KKN/KKV26-1010026013156340.99.6
KKN/KKV26-1515026017758241.111.8
KKN/KKV26-25250260221010241.115.4